Dizajnika
načítavam...
discover
posuň na

Ako sa stať freelancerom?

Ako sa stať freelancerom?

“Budúcnosť patrí tým, ktorí veria v krásu svojich snov.”

DsnGrid Paragraph

FREELANCE

Robte to, čo vám napĺňa

Nedávno ma oslovil na fóre, kde mám status „profi predajca“, začínajúci grafik s otázkou, ako som sa stala dizajnérkou a či mu môžem dať pár rád. Rada by som sa s nimi podelila, možno to pomôže aj vám a privedie vás to na vlastnú cestu.

Žijeme v skvelej dobe, kde je takmer všetko prístupné online – na webe. Informácie, služby, produkty, školy, prosto všetko na čo si len spomeniete. Tak prečo na ňom aj nepracovať a to z pohodlia domova?

 Veľa mladých ľudí, ktorí práve doštudovali, sú na úrade práce a hľadajú si job snov, tak trochu lietajú v oblakoch. Sú zaslepení nekonečnými motivátormi a motivačnými citátmi o tom, ako môžu získať čo chcú, môžu zarábať miliońy eur, môžu robiť prácu o akej snívajú, robiť to, čo ich baví a napĺňa.

Veľa mladých ľudí, ktorí práve doštudovali, sú na úrade práce a hľadajú si job snov, tak trochu lietajú v oblakoch. Sú zaslepení nekonečnými motivátormi a motivačnými citátmi o tom, ako môžu získať čo chcú, môžu zarábať miliońy eur, môžu robiť prácu o akej snívajú, robiť to, čo ich baví a napĺňa.

“Budúcnosť patrí tým, ktorí veria v krásu svojich snov.”

Roosvelt

Áno, toto všetko je pekné, z jednej strany je to aj pravda – môžete to všetko mať, no treba rátať s tým najhlavnejším – NIČ NIE JE ZADARMO!“ Milá mládež, ešte raz – NIČ nie je zadarmo. Keď budete sedieť s vyloženými nohami, browsovať na facebooku, chatovať s kamošmi a hrať hry, budete lenivci čo chcú len veľa peňazí za nič, zvolili ste nesprávnu cestu a nepomôže vám ani tisíc Andy Winsonov.

“Nič som nenadobudol ľahko. Každá vec ma stála tvrdú prácu. Nehľadaj ľahké cesty. Tie hľadá toľko ľudí, že sa po nich nedá prísť nikam.” 

Tomáš Baťa

Takže aká je tá správna cesta? Makajte!

Pred pár rokmi (ach dobre, je to nepár a hlavne už dlhá doba – 7 rokov :D) som pracovala vo firme s pásovou výrobou, za minimálnu mzdu, vykonávala prácu, ktorá ma vôbec nebavila. Mala som pocit, že život nemá zmysel (aspoň z tej pracovnej stránky). Túžila som vykonávať niečo, čo ma bude baviť, bude to napĺňať moju dušu, bude to prínosom pre spoločnosť, pre iných ľudí, bude sa to ľuďom páčiť.

Lenže ako? Dá sa to vôbec? Nie sú to len vzdušné zámky a nezrealizovateľné sny každého človeka? Doma ma učili, že mám byť len ovca, ktorá sa má stratiť v dave a robiť to, čo ostatný. Ticho a s pokorou počúvať „nadradených“, starších (vraj múdrejších) ľudí. Keďže som vyštudovala módne návrhárstvo a nechcela ísť na vysokú školu, moje možnosti boli dosť obmedzené – predavačka, alebo operátorka v pásovej výrobe. A obe som vyskúšala. No, čo si budeme klamať, je to des, otras, hnus.

„Nikto nedáva tak silné rany ako život. Nie je to však o tom, aké silné rany rozdávaš, ale aké silné rany dokážeš zniesť a pokračovať ďalej.“

SYLVESTER STALLONE V ROCKY 6

Nechuť dokáže človeka pekne nakopnúť. Takže po tomto všetkom som začala rozmýšľať, ale aj aktívne hľadať, aké sú možnosti. Po vzhliadnutí motivačných filmov, prečítaní kníh, to prišlo. Ten nápad prišiel sám od seba. Hovorím si: „Rada fotím prírodu, ale ešte radšej sa hrám s fotkami vo photoshope. Nie je niečo ako si takto privyrobiť?“ Zasa som veľa čítala a googlila a prišla na to, že úprava fotiek vo photoshope je vlastne grafický dizajn. A existujú aj iné programy, ako PS. Existujú aj vektorové programy, waaaaw! No a vlastne, v reklame je treba grafický dizajn. A okolo reklamy sa točia logá, letáky, vizitky, buildboardy a mnoho ďalšieho, takže možností s týmto zameraním je neúrekom. Tak som zasa čítala a googlila, že ako robiť tieto veci, aké sú pravidlá a ako získať nápady, ako rozvinúť kreativitu, prakticky sa učila podľa tutoriálov atď atď. Keď som nazbierala pre mňa dostatok informácii (po pravde, vtedy som nevedela, či je to dostačujúce, ale skúsila som to aj tak), vrhla som sa do víru reálneho zarábania si grafickým dizajnom. A tento reálny svet ma pekne odkopol a opľul… No kde ja, bez referencii mám začať? Kde nájdem klienta? Ako si niekto objedná moje služby, keď som ešte pre nikoho nič nedizajnovala? Nooo, to bol riadny oriešok

Na šťastie, ak niečo naozaj chcete, želáte si to a hlavne, bojujete a snažíte sa o to, vesmír sa nejako (neviem ako, ale proste nejako) spojí a umožní vám to. Tak bolo aj u mňa – naskytla sa mi práca grafickej dizajnérky na predprípravu do tlače v jednej firme. Nebola to síce kreatívna práca, ale bola to grafika, tak som to vyskúšala. Na moje prekvapenie, pohovor s praktickou skúškou som zvládla a prijali ma. Tu som pracovala 4 roky, počas toho som sa stále učila, zdokonaľovala, spravila si rekvalifikačný kurz (nech mám aj papier na to že som grafička. Tak toto ozaj nepotrebujete. Ak ste šikovní a učíte sa, na nete sa naučíte viac ako na kurze za stovky eur). Tento job mi dal veľa, mnohému som sa tu naučila a vo voľnom čase som sa venovala grafike aj pre iných klientov. Vybudovala som si vlastnú klientelu a jedného dňa sa rozhodla, že sa postavím na vlastné nohy, nebudem budovať sny inému zamestnávateľovi, ale sama sebe. Založila som si živnosť a začala na plno pracovať z domu ako freelancerka.

Takže aké sú moje rady na ceste stať sa freelancerom a pracovať z domu?

  • zistite, čo vás baví a napĺňa
  • veľa si o tom prečítajte
  • učte sa prakticky pomocou online tutoriálov
  • buďte ochotní, spoľahliví, flexibilní, pokorní
  • stále sa učte a zdokonaľujte vo svojom obore
  • vybudujte si portfólio
  • dajte o sebe vedieť na sociálnych sieťach
  • vybudujte si webstránku s vlastnou doménou
  • a hlavne makajte, makajte a makajte!

Dúfam, že vám tento článok pomohol, alebo poradil pri ceste stať sa freelancerom. Všetkým držím palce a želám veľa šťastia!

Vaša Dizajnika

ZOBRAZ
ZATVOR